گزارشی از ازبکستان - *طبرستان(اولین وبلاگ استان گلستان - گرگان )*


   گزارشی از ازبکستان   
آنچه در زير مي خوانيد گزارشي است كه در روزنامه يني شفق تركيه منتشر شده است.
خانواده «شكرت پارپي اف» كه فرزندشان در زندان هاي ازبك جان باخته، مي گويند كه پسرشان در اثر شكنجه كشته شده و آنها جسد وي را در ملافه هاي خونين تحويل گرفته اند.
كشوري كه روي جاده ابريشم قرار گرفته و شهرهايي همچون بخارا و سمرقند كه از شهرهاي معروف جهان اسلام هستند را در برداشته و شاهد شخصيت هايي همچون ابن سينا بوده، امروز خون گريه مي كند. در بيانيه اخير، گروه جهاني نظارت برحقوق بشر HRW آمده است كه مسلمانان ازبكستان به دلايل گرايشات ديني خود، شكنجه مي شوند.
اين گروه با اشاره به اينكه انسان ها به دليل نماز خواندن و روزه گرفتن مورد شكنجه قرار مي گيرند تنها در يك مورد در سال 2001 يك مسلمان به دليل روزه داري به مدت 15 روز در شرايط سرد زمستان در يك حوض آب سرد رها شده است.
گروه مذكور همچنين با اشاره به كثرت كساني كه به دليل نماز خواندن دستگير شده اند مي گويد دو جوان مسلمان كه به دليل نماز خواندن دستگير شده بودند در اثر شكنجه هاي اعمال شده رنگ پوستشان تغيير كرده است.
اين گروه بعد از بررسي وي، تعداد زيادي از محكومين در ازبكستان مي گويد 70 در صد محكومين را در ميان آب جوش قرار داده اند كه پوست اين افراد كنده شده و ناخنهايشان كشيده شده است.
گروه مذكور مي گويد در اكثر نقاط ازبكستان و در راس آن در منطقه فرگانا، كتاب هاي ديني و قرآن كريم در منازل مخفي نگاه داشته شده و حتي در ميان خاك ها دفن شده اند و تعداد زيادي از زنان كه در منزل مخفيانه به كودكان خود درس قرآن مي داده اند در بين دستگير شدگان مشاهده مي شوند.
«اسلام كريم اف»، رهبر كشور 25 ميليوني ازبكستان كه پرجمعيتترين كشور آسيايي ميانه محسوب مي شود، ساختار سياسي دوران اتحاد شوروي سابق را عينا دنبال مي كند.
بنا به آمار رسمي در كشور« اسلام كريم اف» كه اجازه نفس كشيدن به مخالفان نمي دهد، 5/1 ميليون نفر به عنوان زنداني سياسي در زندانهاي اين كشور به سر مي برند؛ البته آمار رسمي اين رقم را 60 هزار نفر نشان مي دهد.
كريم اف هر كس را كه مخالف وي باشد، خائن اعلام مي كند و با متهم كردن آنان به عضويت در وهابيت به زندان مي فرستد. اكثر محكومين در اثر شكنجه هاي سنگين در زندان ها به سر مي برند.
در اين كشور كه حقوق بشر و آزادي وجود ندارد، بوروكراسي، اختلاس هاي مالي و رشوه، چشم سرمايه داران خارجي را ترسانده است.
ازبكستان كه پس از وقايع 11 سپتامبر، درهاي خود را بر روي آمريكا گشوده با چشم پوشي آمريكا، اجازه نفس كشيدن به مسلمانان نمي دهد. گروه نظارت بر حقوق بشر مي گويد: پس از 11 سپتامبر در تعداد دستگير شدگان در اين كشور افزايش چشمگيري مشاهده مي شود.
روزنامه ليبراسيون فرانسه در ماه هاي گذشته، در خبري پيرامون اسلام كريم اف نوشته بود، كريم اف با دروغ مبارزه با ارتجاع، غرب را گول زده و ما به همه جهان اعلام مي كنيم كه وي حقوق بشر و آزادي ها را زير پا گذاشته است
لینک
Jamasp
جستجو در وب