مهدویت و آینده پژوهی

چندسالی است که کتابها و مقالات مربوط به آینده پژوهی که یک رشته نو در کشور می باشد را مطالعه می کنم. رشته جذاب و جالبی است و در دانشکده های استراتژیک کشور نیز به سرعت در حال گسترش هست و این دانشکده ها بدنبال تاسیس این کرسی و جذب دانشجویان در سطح دکترا هستند.

آینده پژوهی به عنوان دانش شناخت و شکل دهی به آینده، امروزه جایگاه مهمی در دنیا پیدا کرده و وارد عرصه های مختلف زندگی بشر – اعم از فرهنگ، سیاست، اقتصاد، اجتماع و… - شده است. 

در سالهای اخیر بسیاری با توجه به موضوع مهدویت که موضوع فربه در اندیشه شیعی هست، تلاش زیادی برای همسان انگاری این موضوع با آینده پژوهی انجام دادند و برخی از نهادهای عمومی و غیر انتفاعی نیز با عناوین مهدویت و آینده پژوهی تاسیس شده است. البته این دو مفهوم با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند مثلا مهدویت‌پژوهی، دانش بیناچندرشته‌ای است که به بررسی و مطالعه ابعاد مختلف باور به ظهور مهدی موعود در مطالعات اسلامی می‌پردازد و آینده محتوم را در نظر دارد و از دریچه روایت های دینی با متد و روش متفاوت در مورد اینده نظر می دهد ولی آینده‌پژوهی یک دانش بیناچندرشته‌ای است که به بررسی و مطالعه آینده‌های محتمل و مطلوب در جوامع بشری با متد و غایت متفاوت می‌پردازد.

نمی خواهم درمورد نسبت میان آینده پژوهی و مهدویت سخنی بگویم ولی به هرحال این موضوع فربه و مقدس بهانه ای شده است تا یکی از دانش های مدرن در کشور رشد کند و بهمین دلیل آن را مبارک می دانیم.

پیشنهاد:

تابحال این موضوع تنها در برخی از گزارشات استانداری گلستان از سوی کارشناسان امر مورد توجه قرار گرفته است ولی همه این ها در چارچوب ایران 1400 بوده است. با این حال موضوعات زیادی وجود دارد که نیاز به کار بیشتر دارد موضوعاتی مانند آینده محیط زیست در گرگان با توجه به روند موجود، آینده ایجاد تاسیسات گازی و پتروشیمی و تاثیرات آن بر گرگان، رشد سبز، آینده مدیریت شهری، مهندسی فرهنگی و.. خوب است برخی از نهادهای عمومی و غیرانتفاعی در استان گلستان  مانند شهرداری، موسسه میرداماد، حوزه های علمیه، استانداری و دانشگاههای استان با استفاده از اندیشه مهدویت، این موضوع مهم یعنی آینده پژوهی را مورد توجه قرار داده و با تاسیس اندیشکده هایی از این راه به آینده مدیریت شهری و مسائل مربوط به آینده نگری توجه نمایند. 

/ 3 نظر / 19 بازدید
جامه دران

من میدونستم میری فرنگ،فعال میشی،زودتر میفرستادمت!باریکلا[گل]

turkmen

salam barada rreza