یگ گلستانی سخنگوی اجلاس سران کشورهای عدم تعهد

محمد رضا فرقانی این روزها به نام آشنائی برای ایرانیان بدل شده است. وی که از نامآشنایان استان گلستان و شهرستان گنبد است این روزها سخنگوئی اجلاس سران کشورهای عدم تعهد را برعهده دارد. سابقا ایشان در سفارت خانه های تاجیکستان و ترکمنستان عهده دار سفارت و کیاست بوده است و هم اکنون بعنوان مدیرکل بین الملل نهاد ریاست جمهوری مشغول بکار است.

برای ایشان در این روزهای پرکار آرزوی توفیق و خداقوت داریم..

بخشی از مصاحبه سایت دانشجویان ترکمن درخصوص بیوگرافی ایشان را با هم بخوانیم

http://www.turkmenstudents.com/modules/news/article.php?storyid=3543

- متولد فروردین سال 1340 هستم و اصالتاً از جنوب خراسان از شهرستان فردوس هستم. دو ساله بودم که به خاطر کار پدرم از فردوس به گنبد آمدیم.

-نخستین دبستانی که من در آن تحصیل کردم ، دبستان ششم بهمن بود که نمی دانم الان نامش چیست. نخستین معلم من در کلاس اول دبستان ـ که یادش به خیر بادـ آقای ایزدی بود. -در سال 1350 در مدرسه ی شاهپور در خیابان سرابی که الان خیابان وحدت هست ، درس خواندم. معلم من در آن سال ، آقای جعفری بود که آن هم ترکمن بود.

فقط یکی دو سال از دوره ابتدایی معلم غیر ترکمن داشتم. پس از دوره ی ابتدایی ، در مدرسه راهنمایی کوروش درس خواندم. در آن زمان گنبد دو یا سه مدرسه راهنمایی پسرانه بیش تر نداشت. در آن مقطع نیز بسیاری از معلمین من ترکمن بودند. آقای آهنگری مدیر مدرسه بود. از معلمین آقای عرازی معلم ادبیات ، آقای گلدیخانی معلم زبان و آقای مرجانی معلم حرفه و فن ما بود. -

- در بحبوحه ی وقوع انقلاب بود که تصمیم گرفتم برای ادامه ی تحصیل به خارج از کشور بروم  تصمیم گرفتم در سال 57 جهت ادامه تحصیل و همزمان با آن تداوم فعالیت های انقلابی به هند بروم.

- در دی ماه 57 برادرم عباس که از فعالین انقلابی بود ، به همراه عده ای از گنبد به گالیکش رفته بود ، که در گالیکش شهید شد. به این ترتیب وی جزو نخستین شهدای گنبد در همان سال هاست. البته برادر دیگرم به نام علیرضا نیز در ماه های اول آغاز جنگ تحمیلی ، در جبهه ی آبادان شهید شد.

- در اسفند سال 57 به هند رفتم و در رشته بیولوژی تحصیل کردم اما چندان رضایتی از رشته و کیفیت تحصیلات نداشتم و نهایتاً در اوایل سال 59 به ایران بازگشتم که همزمان شد با انقلاب فرهنگی و دانشگاه ها تعطیل شدند.

-در سال 1361 ازدواج کردم. پس از پایان خدمت ، من در سال 1362 به تهران رفتم و در بخش بین الملل نخست وزیری به عنوان کارشناس سیاسی مشغول به کار شدم. این نخستین مرحله ی ورودم به امور سیاسی و سیاست خارجی بود.

-در سال 1363 در کنکور شرکت کردم و در رشته ی علوم سیاسی دانشگاه تهران پذیرفته شدم. همزمان ، در ستاد تبلیغات جنگ شورای عالی دفاع نیز به عنوان کارشناس امور بین الملل فعالیت می کردم و همزمان نیز خبرنگار و کارشناس مسایل سیاست خارجی در همان حوزه بودم.

- در سال 1369 پس از پایان تحصیلات عالی ، از آنجا که مقالات متعددی در خصوص سیاست خارجی و بخصوص کشورهای منطقه می نوشتم ، وزارت امور خارجه از من دعوت به همکاری نمود و من به عنوان کارشناس سیاسی استخدام شدم و چون حوزه ی فعالیت پیشین من کشورهای شبه قاره ی هند بود ، در وزارت امور خارجه نیز در همین حوزه و عمدتاً بر روی افغانستان مشغول کار شدم. البته پیش از آن زمان ، ترکمنستان یکی از جمهوری های اتحاد جماهیر شوروی بود و پیوستن من به وزارت امور خارجه مقارن با فروپاشی شوروی و استقلال ترکمنستان بود. این را هم بگویم که در زمانی که من خبرنگار بودم و به افغانستان می رفتم ،

- در سال 1371 تا سال 1374 من به عنوان کارشناس سیاسی در پاکستان بودم و از آن جا نیز در اردیبهشت 1374 به عنوان کاردار کشورمان به کابل افغانستان رفتم. پایان مأموریت من در آن جا همزمان با آمدن طالبان بر سر حکومت بود.

- به ایران بازگشتم و در نمایندگی وزارت امور خارجه در مشهد ـ که کل استانهای شمال شرق کشور را تحت پوشش قرار می داد ـ فعالیت خودم را ادامه دادم.

- در سال 1379 به عنوان کاردار کشورمان در تاجیکستان ، به شهر دوشنبه اعزام شدم.

- در سال 1386  به عنوان سفیر کشورمان به ترکمنستان ، فعالیت خودم را آغاز کرده ام. 

/ 2 نظر / 21 بازدید
موسوی

سلام مدیر وبلاگ گرامی از شما دعوت بعمل می آید تا وبلاگ خود را در سایت بلاگ یاب به صورت رایگان www.blogyab.com ثبت نمایید. بلاگ یاب اولین سایت رسمی معرفی وبلاگ ها در ایران می باشد. شما همچنین می توانید با صرف هزینه ی بسیار کم ، جزئی از پوستر سایت شده و از مزایای آن بهره مند شوید. ( صد وبلاگ اول از تخفیف 90% بر خوردارند ) برای آگاهی از نحوه ی ثبت نام و امکانات سایت به آدرس http://www.blogyab.com/blog_article.php?id=4 مراجعه نمایید یا از طریق شماره تلفن و ایمیل زیر با ما در ارتباط باشید. برای حمایت از این پروژه میتوانید لینک ذیل را بانام اولین دایرکتوری عمومی وبلاگ در سایت خود اضافه نمایید. تلفن : 09336064663 و ایمیل : admin@blogyab.com با تشکر

اس

یه بچه محل دیگه هم دارین که مجری برنامه هفت است مثل اینکه یادت رفت این رو هم به افتخارات تون اضافه کنید