پیشنهادی برای آئین دسته چوبی گرگان

برگرفته از وبلاگ گرگان ما: روحانی زنده یاد تازه درگذشته سیدمحمد رئیسی گرگانی در کتاب خاطرات خود درباره دسته چوبی گرگان مینویسد: " در افواه مردم گرگان از قدیم آمده که از طرف حضرت ابا عبدالله الحسین نامه ای برای شیعیان استراباد آمد که از آنها طلب نصرت کرده و چون نامه واصل گردید، در میان مردم تنها یک نفر بود که میتوانست نامه به عربی را بخواند و نام او مصطفی بود. نامه و نوشته را رقمیه یا رقم هم گویند و لذا مردم شهر در محله درب نو و تکیه پیر جمع شده و می گفتند کو مصطفی که بخواند رقم و این جمله ضرب المثل شد و هم اکنون نیز اگر سخن و کلامی باشد که به جای آن توجه نمی گردد، به جای اینکه بگویند «کو گوش شنوا» که غالبا در چنین مواردی گفته میشود، به جای این جمله مردم گرگان به جهت آن سنت می گویند «کو مصطفی که بخواند رقم». باری مصطفی آمد و نامه را که متضمن طلب نصرت و یاری بود از بلندی سکوی پیرتکیه درب نو برای مردم قرائت کرد و مردم شیعه و دوستدار اهل بیت به هیجان آمده، هر کدام نیزه ای گرفته و با اسب یا پیاده در بیرون شهر جمع شده و پس از تهیه و تجهیز به طرف کوفه و کربلا حرکت کردند. وقتی به حوالی قم رسیدند، مردم شیعه آنجا را عزادار یافتند. معلوم شد که خبر شهادت امام حسین و یاران او واصل گشته است. این سپاه از گرگان به صورت نظامی حرکت میکرده و سرودهای خاصی میخواندند که به آن سه پا یا سپاه میگفتند. آنها بالای نیزه خود پارچه سه گوش سیاه رنگی نصب کردند و همانند لشگر شکست خورده بر سر و سینه زده و نیزه را بالا و پایین برده و یک پا را به زمین میکوبیدند و اینچنین میخواندند «وای عزایی شده/ وای عزایی شده/ امر الهی شده/ به دشت کرب و بلا/ حسین فدایی شده/ .../ حیدر است حیدر است/ حق جانب حیدر است/ حیدر حق و حق حیدر است/ حیدر علی/ حیدر علی/.» آنها به همین شکل وارد شهر گرگان شدند و از همان سال 61 هجری تاکنون، بعد از شبهای دهه اول محرم از محله درب نو و میدان و محلات قدیم گرگان، بعد از عزاداری و سینه زنی، جوانان و بعضی پیرها دسته چوبی یا سپاهی را به این شکل که گفتیم اجرا می کنند و این فرم از عزاداری مختص گرگان است و این مراسم از شهر دیگری شنیده نشده است."

یک پیشنهاد:

همه می دانیم که سالهای اخیر با همت برخی از دلسوزان آئین های بومی در گرگان این آئین که رفته رفته به فراموشی سپرده می شد و از نظر تاریخی  گفته می شود به قدمت عاشورا است درحال اجرا است. 

با توجه به اینکه این آئین یک آئین بومی است و در تاریخ معینی از سال اتفاق افتاده است می توان همانند مراسم مشهد اردهال که یک آئین مذهبی با تاریخ شمسی است ، پیشنهاد می شود یک روز از سال شمسی را که مطابق با روز اصلی بوده است را بنام آئین دسته چوبی در گرگان نامگذاری کرد تا از این طریق :

1- همانند مراسم مشهد اردهال می توان بسیاری از هموطنان از اقصا نقاط کشور را برای عزاداری در این روز به گرگان کشاند و از آن پذیرائی نمود

2- قدمت گرگان در تشیع و دوستی آل علی را در ایران و جهان نهادینه کرد 

 

 

/ 0 نظر / 20 بازدید