آسیب شناسی حضور متکی در انتخابات ریاست جمهوری 92

شخصا به آقای متکی بخاطر منش و رفتار ایشان علاقمند هستم. ایشان شاید اولین وزیر گلستانی در کابینه وزرای ایران بعد از انقلاب محسوب شود. در بسیاری از موارد ایشان را با اسم کوچک یعنی حاج منوچهر صدا می زنم. با این حال این علاقمندی شخصی باعث نمی شود که رفتار و منش سیاسی ایشان را مورد نقد قرار ندهیم.

در ایام اخیر نام منوجهر متکی بعنوان یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری  هم از سوی اطرافیان ایشان و هم از سوی مطبوعات مطرح شده است. سایتی نیز از طرف ایشان طراحی شده و نظرات و خاطرات ایشان را در آن ذکر می کنند.

با این حال شخصا فکر نمی کنم که حضرت ایشان بصورت جدی بدنبال این موضوع باشد. زیرا خود می داند که این عرصه بسیار سخت و طاقت فرسا است با این حال اطرافیان ایشان بسیار به این موضوع دامن می زنند که لازم است در این مورد دقت بیشتر صورت گیرد.

با توجه به دلایلی که می آورم معتقدم آقای متکی توانائی جذب آرای مردم ایران را ندارد. روشن است که این دلایل من بدور از حب و بغض های شخصی است: 

1- اولین دلیل این است که آقای متکی هیچ گفتمان توسعه ای یا فرهنگی یا سیاسی جدید و خاصی را نمایندگی نمی کند. تحلیل محتوای سخنان ایشان در این چند سال بخصوص بعد از عزل ناگهانی ایشان نشان می دهد که روز به روز محتوای سخنان ایشان کاهش یافته است و نشانه های اندکی در سخنان ایشان درخصوص مسئله اصلی مملکت یعنی توسعه اقتصادی وجود دارد.. تنها اشاراتی به شیوه توسعه ژاپنی ها و فرهنگ آن سامان که ایشان چهار سال در آنجا زندگی کرده اند داشته است ولی این اشارات بسیار سطحی و بیشتر در حد خطابه و سخنرانی و نه از جنس پژوهش بوده است. به عبارت روشن تر هیچ حرف نوئی از ایشان مطرح نمی شود بیان وی و اشارات وی نیز حاوی هیچ شاخصیتی نیست که بتواند عده ای را جذب کند

2- دومین دلیل این است که آقای متکی پایگاه ویژه ای در بین اقشار مختلف ایران ندارد. ایشان نه بسیجی به معنای خاص هست تا مورد حمایت آنان قرار گیرد، نه به دنبال احقاق حق کارگران و کشاورزان بوده است تا از سوی آنان مورد اعتنا قرار گیرد، نه توانسته طبقه محروم را نمایندگی کند، نه صنعگران به او اقبال دارند، بدلیل اینکه روحانی نیست قطعا در بین آنان نیز نفوذی ندارد، نه مثل آقای قالیباف از سوی شهرداران و شوراهای شهر پشتیبانی می شود و نه استاد برجسته دانشگاهی بوده است که بخواهد با حمایت آنان وارد عرصه رقابت ها شود. بعبارت روشن تر ایشان بی طبقه هستند. کانون فارغ التحصیلان شبه قاره هند که از قضا همه به دوران میان و کهن سالی وارد شده اند نیز توانائی جلب و جذب اقشار مختلف را ندارد. 

3- سومین دلیل آن است که آقای متکی سابقه اجرائی خاصی ندارد. مهمترین سابقه اجرائی متکی وزارت خارجه و نمایندگی مجلس شورای اسلامی هست که سابقه وزارت خارجه اش نیز با فرمان برق آسای رئیس جمهوری وقت به هدر رفت . وانگهی این سابقه حتی می تواند نقطه ی آسیب پذیر وی نیز باشد. خاصه آنکه وی در میان وزرای خارجه بعد از انقلاب در رده های آخر قرار میگیرد. تنها وزیر بعد از انقلاب که همسرش را بدون رعایت تحصیلات مرتبط به مدیرکلی وزارت خانه و حساس ترین بخش آن گماشت. برادر خانمش را به رایزنی کار در یکی از نمایندگی های ایران در کشورهای خلیج فارس اعزام کرد و...اگر بصورت بسیار جزئی تر به این امر پرداخته شود روشن می شود که در دوران وزارت ایشان بسیاری از پرونده های مهم سیاست خارجی از جمله هسته ای و .. از مدیریت ایشان خارج و به بیرون سپرده شد.

4- چهارمین دلیل آن است که آقای متکی بجز بندرگز(که آن هم با تسامح باید گفته شود) حتی در بین استان زادگاه خود یعنی گلستان چهره محبوبی نیست.انتخابات اخیر مجلس شورای اسلامی در بندرگز (که در نتیجه آن برادرخانم ایشان به پیروزی رسید) بجا یا نا بجا با مقاومت هیات اجرائی و هیات نظارت شهرستان در امضا و تایید آن روبرو شد. این موضوع بسیار به وجهه ایشان که علی ما نقل حامی پشت پرده ایشان محسوب می شد ضربه وارد کرد. بندرگز همچنان دوقطبی هست و عده ای مخالف سرسخت بدنبال ضربه زدن به وی هستند. به این امر باید رای کم و بسیار اندک خانم وی در انتخابات تهران(تنها 17 هزار رای) را می توان بعنوان یک شاخص در محبوبیت وی در پایتخت ذکر کرد.

5- پنجمین دلیل را می توان به اهداف وی از این نامزدی ارتباط داد . اول اینکه وی در مورد حضور یا عدم حضور در انتخابات هنوز مردد هست بهمین خاطر هنوز خود را بصورت بسیار جدی مطرح نکرده است. ثانیا اینکه بسیاری معتقدند وی بیشتر به اعتبار سلبی و مخالفت دولتیان دلخوش کرده است. طرفداران وی معتقدند با توجه به عزل ناگهانی و دور از شان وی از سوی رئیس دولت، این امر می تواند باعث گرایش منتقدان دولت به وی شود. وی در این خصوص هنوز صراحت ندارد و توضیح در این مورد را به آینده ای نامعلوم و به شرط بقا محول کرده است . گذشته از آن مخالفت وی با دولت در بیانات وی دوپهلو و دیپلمات مابانه هست. وی در مخالفت نوعی همراهی را جستجو می کند گو اینکه ایشان به بلندگوئی برای بازگوئی نظرات رسمی البته از نوع دیگرش بدل شده است. حتی برخی معتقدند که هدف وی از طرح خود بعنوان کاندیدای ریاست جمهوری، بیش از آنکه خود ریاست جمهوری باشد بیشتر به دنبال کسب امتیاز معاونت اولی یا وزارت خارجه مجدد در دولت بعدی از سوی رئیس جمهور پیروز هست

6- اما ششمین دلیل در رای اندک آقای متکی را می توان این داسنت که هیچ فرد یا گروه سیاسی و اقتصادی و فرهنگی معتبری از ایشان حمایت نمی کند. به اصطلاح اسپانسرهای وی بیش از آنکه کشوری باشند ، بیشتر محلی(از بندرگز) و غیر معتبر هستند. اگر از خود ایشان پرسیده شود که چه کسی فکر کاندیدا شدن را در ذهن شما گذاشت ، همه تعجب می کنند....

این شش دلیل که برشمردیم مانع از این نمی شود که نویسنده این وبلاگ وی را از افتخارات استان گلستان نداند. بهرحال عرصه ریاست جمهوری عده و عٌده بیشتری را می طلبد که فعلا برای ایشان میسر نیست..

/ 3 نظر / 18 بازدید
دانشجوی کارشناسی ارشد روابط بین الملل

با سلام و احترام تقریبا تمامی استدلالهای شما بی مبنا هستند اقای متکی نه تنها سابقه اجرایی خوبی دارند بلکه مدیری توانمند و ولایتمدار و بسیجی با سعه صدر بالا و دیدی جامع نگر هستند که توانایی به کارگیری نیروها و ظرفیتهای مختلف را دارند. مگر الان بقیه نامزدهای احتمالی از لحاظ گفتمانی چه کرده اند که متکی نکرده است؟؟؟!! الان گفتمان حداد یا قالیباف یا باقی حضرات خیلی روشن و معلومه به عنوان نمونه؟؟!! ضمنا مزید استحضار عرض کنم که محبوبیت آقای متکی اتفاقا به دلایل مختلف بالاست البته در بیت شما را نمی دانم با تشکر

جامه دران

سلام حاجی! قرار نبود وقتی ما میریم ماموریت،جنابعالی پنبه ی منوچهرخان متکی رو بزنی.میگم نکنه تازگی ها به بالا بالاها متکی شدی؟!!!