شب قدر در میان ترکمن ها

شب قدر، که در میان ترکمن ها به قدر گیجه معروف است و نکوداشت این شب یکی از مراسمی است که ترکمن ها با شور و شعف بسیار، نسبت به برگزاری آن اقدام می کنند. هر چند شب قدر دقیقاً مشخص نشده است ولی در بین ترکمن ها از قدیم الایام و با استناد به شواهدی خاص این مراسم در شب بیست و هفتم ماه مبارک رمضان برگزار می شود.

ترکمن ها معتقدند که در این شب دو پیامبر الهی یعنی حضرت خضر و حضرت الیاس ظاهر می شوند و هرکس با آنها برخورد کند خوشبخت می شود. در این شب که برای ترکمن ها بسیار مقدس است زنان در خانه بیشمه (نوعی شیرینی خانگی)، بورک (نوعی سمبوسه) و سایر مأکولات از قبیل نان برنجی و فرنی می پزند و سفره پهن کرده و شب نشینی می کنند.
در این شب همه به دیدار همسایه ها و خویشاوندان می روند و نذری می دهند و همچنین بعد از نماز عشا و تراویح هر کس در خانه خودش نماز شب قدر را هم می خواند. در این شب همچنین برای نوعروس یا دختری که تازه نامزد شده از طرف خانواده داماد هدیه ای برده می شود که به آن «قدر ایمش» می گویند و نشانگر اهمیت و ارزش این شب نسبت سایر شب های سال است. ترکمن ها در قاموس بومی و اعتقادی خود، این هدیه بردن برای نو عروس را خوش یمن و برای زندگی آن زوج، مبارک می دانند. چرا که این شب، شب نزول قرآن است.
کودکان هم در این شب به یاد ماندنی سال، به اجرای بازی های محلی می پردازند، که معروف ترین این بازیها «آی ترک – گون ترک» می باشد که ریشه در ادبیات فولکور مردم ترکمن دارد. منبع وبلاگ یگیت.. جوان..http://yegit.persianblog.ir/

/ 1 نظر / 21 بازدید
Ali

بزرگترين و شادترين انجمن تفريحي و سرگرمي فارسي زبانان در خدمت شما دوست عزيز است .... با عضويت در انجمن تاپ تيم و افزايش امتياز خود ميتوانيد مدير هر بخشي که در آن علاقه و يا تخصص داريد بشويد ... همچنين در پايان هر ماه به پاس قدرداني از برترين کاربر ماه جايزه اي تقديم خواهد شد توجه داشته باشید که عضویت فقط و فقط 30 ثانیه زمان خواهد برد ! ساعات خوشي را برايتان آرزومنديم با تشکر از عضويت شما http://www.forum.topteam.ir/register.php