روزگرگان مبارک باد

تا روز گرگان خیلی وقت مانده ولی قبل از آن روز 16 شهریورماه 91 دهمین سال تولد این وبلاگ را که تنها با تشویق های دوستان تا الان سرپا مانده را یادآوری می کنم و یادداشت دهمین سال تولد وبلاگ را با روز گرگان متیمم و متبرک می کنم.

روز گرگان با همت مسئولان شهری و گرگان دوستان هر سال برگزار می گردد و هر سال نیز توسعه بیشتری می یابد که مایه خوشحالی است اما بنظر می رسد چند پیشنهاد ساده و بدون هزینه می تواند این روز را به یک جشن عمومی گرگانی و استانی تبدیل کند:  

1-با تلاش برای درگیر کردن اصحاب دین و وعظا برای این روز می توان آن را عمومی تر کرد. 

2- برای اینکه روز گرکان از حالت نخبگی و حصار سخنرانی های روشنفکرانه دربیاید بهتر است با یک برنامه ریزی حتی زنان خانه دار را نیز در آن شریک کرد. برگزاری جشنواره غذا و یا آش های محلی و ... می تواند این قشر را نیز درگیر کند.

3- درگیر کردن اقشار مختلف ورزشی نیز می تواند به عمومی تر کردن و تبدیل آن به یک جشن گرگانی کمک کند. می توان با برگزاری مسابقه کشتی محلی و یا دوچرخه سواری عمومی و یا پیاده روی عمومی آن را عمومی تر کرد

4/- گرگان همانند دیگر شهرهای ایران(بجز اصفهان) متاسفانه دارای یک میدان عمومی نیست که همه مردم در آنجا جمع می شوند و مراسم برگزار کنند و پیاده روی کنند و... با اینحال ناهارخوران را می توان به یک میدان عمومی تبدیل کرد . همانند شهرهای دیگر کشورهای اروپائی در میادین بزرگ شهر بساط حراجی فصلی و بازارچه های محلی با قیمت های پائین می تواند این شادی را مضاعف کند. 

5- روزگرگان تنها برای آنانی نباشد که لهجه استرابادی دارند. گرگان هم سیستانی دارد هم ترکمن هم قزاق و هم محلی.. آنها هم می توانند و باید در این جشنواره ها با لباسها و آئین های خود سهیم شوند.  به این ترتیب روز گرگان تبدیل به یک روز اقوام گرگان می شود.

6- برای درگیر کردن و مومن کردن بیشتر مسئولین شهری و دولتی به جشن گرگان می توان توصیه و پیشنهاد کرد که در این روز همه مسئولین درجه یک شهری بجای نشستن به ماشین های آنچنانی برای عزیمت به سرکار از دوچرخه استفاده کنند.

7- ارج وبلاگ نویسها خوب است اما نمی توان از تلاشهای فعالان فیس بوک درخصوص گرگان چشم پوشید. آنها نیز سهم بسزائی در شناسائی گرگان در محیط اینترنتی دارند.

8- همچنین می توان ترتیبی داد تا در این روز مراکز تفریحی متعلق به شهرداری، موزه ها، اتوبوسها و... به صورت رایگان خدمات ارائه دهند.

9- در آخر می توان روز گرگان را یک آغاز برای سال جدید گرگانی دانست و برای هر سال یک شعار تعیین کرد و روزگرگان بهانه ای برای توجه به رویدادهای فرهنگی شهرهای دیگر استان نیز شود. 

البته این پیشنهادها شاید از سوی دیگران قبلا گفته باشد... 

/ 13 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
جامه دران

حاجی شوخی شوخی ده سالت تموم شد ها ... این کیک تولدت کو ...؟!

م.بابکی

سلام آقای میاندره روز گرگان مبارک منتظر حضور گرم شما هستم موفق باشید

علي اصغر موذني

سلام من به مدینه، به غربت صادق سلام من به بقیع و به تربت صادق ضمت عرض تسلیت بمناست شهادت امام جعفر صادق (ع) مطلب زیبائی بود جامع و کامل و بدور ازتعصب خشک مرسوم تلاش تان ستودنی است واقعا تشکر به ما هم سری بزنید

جامه دران

سلام حاج رضا! شما که ریش سفید مایی باس صف اول باشی ...! کم پیدایی برادر کجایی؟!

مهدی یزدی

سلام حاج رضا خیلی دلمان هوای دوستان را کرده به ما سربزنید خوشحال خواهینم شد

جشنواره بازی های بومی محلی نصرآباد

با سلام «بازی های بومی محلی»، بخشی از فرهنگ و هویت مردمان ایران زمین است که ضمن به ارمغان آوردن آرامش روحی و آمادگی جسمانی، به تحکیم باورها و ارزش های جامعه کمک فراوان می کند. بر آن شدیم با هدف آشناسازی، حفظ و انتقال آن به نسل جوان و همچنین بازخوانی خاطرات خوش برای نسل گذشته، «جشنواره بازی های بومی محلی و روستایی» را برگزار کنیم. لذا از شما دوست، همکار، پیر، جوان، مرد، زن، کودک، خانواده ی محترم و خواننده ی گرامی دعوت می شود با حضور گرم خود بر شادابی، نشاط و صمیمیت این جشنواره بیفزایید. زمان: جمعه 31 شهریور 91- ساعت 4 بعد از ظهر مکان: گرگان/روستای نصرآباد/زمین ورزشی ابتدای روستا http://nasrabad-jbm.blogfa.com/

رعنا

سلااااااااااااااام وای خیلی خیلی خوشحال شدم وبم اومدین [لبخند]مرسی بازم بیایین[لبخند][رویا]اولین وبلاگ استان گلستااااااااااااان؟[تعجب]مرسی اومدین وبم راستی شما هم تو جشنواره وبلاگ نویسی شرکت کرده بودین؟؟ منو دوستم شرکت کردیم با اینکه برنده نشدیم تجربه عالی بود برامون[مغرور]

رعنا

راااااااااااااستی تولد وبتون رو هم هرچند دیر تبریک واییییی چقدر زمان گذشته ازش 10 ساااااااااااال من دوست ندارم کامپیوترم هنگ کنه قول میدم نظر بذارم[نیشخند]

رعنا

ایشالله موفق باشین وبتون خیلی عالیه [مغرور]

جامه دران

[گل]