درسهای محکومیت رحیمی برای مردم سالاری دینی ایران

در انتخابات مجلس نهم در کنار یکی از نامزدهای انتخاباتی مشق انتخابات می کردم. او را در سفرهای انتخاباتی همراهی می کردم و اگر نظری بود نیز با او در میان می گذاشتم. رفتار رقبا را نیز زیر نظر داشتم. بخش محتوائی سایت و وبلاگش را مستقیم و با کمک یک نفر دیگر اداره می کردم و....

متاسفانه\ یا شاید هم خوشبختانه نتیجه انتخابات آن مجلس برخلاف خواسته بخش عظیمی از مردم منطقه اعلام شد. فردی پیروز انتخابات اعلام شد که هیات اجرائی و نظارت شهرستان کردکوی - زیر برگه فرمانداری را تایید نکرد. بهرحال بنا به مصالح که احتمالا دروغ گفتن نیز یکی از این مصلحت های عمومی است - مضی ما مضی ... شد آنچه که نباید می شد.

در این انتخابات برخی از نابهنجاری ها را از نزدیک دیدم و یا مستقیم شنیدم. از درخواست پول از سوی دلالان زرنگی که بوی پول به مشامشان خورده بود تا کسانی که بصورت تضمینی تعداد معتنابهی شناسنامه مرده و زنده را در صندوقچه خود دارند. دیده شد و شنیده شد که پول های زیادی برای خرید رای هزینه شد ولی از طرف کی معلوم نشد.... بسته های روغن و شکر در بین برخی از محله های فقیرنشین توزیع شد. برخی از جوانان هم با شارژ تلفن همراه ایرانسل و یا همراه اول هم راضی می شدند.

جالب این جاست که در سال گذشته یکی از ساکنان روستای نوکنده در تماس تلفنی با این کاندیدای محترم از او حلالیت خواست. علت را جویا شد در جواب گفت: من در حال عزیمت به مکه مکرمه هستم و بهمین خاطر می خواهم از بابت کاری که در سال گذشته برای یک کاندیدای خاص انجام دادم حلالیت بطلبم. من نزدیک به صد برگ رای برای آن فرد نوشتم..!!!!... کاندیدای محترم هم گفت که چرا از من معذرت خواهی می کنی؟ این حق الناس است و باید نظر مردم را جلب کنی!!!

اما شاید گمان همه ما این بود که همه این کارها شخصی است و توسط اطرافیان جاهل کاندیداها اعمال می شود و ربطی به جریان سیاسی شناسنامه دار کشور ندارد.

اما سخنان آقای رحیمی درخصوص دادن پول برای فعالیت های تبلیغاتی و یا هر چیز د یگر اصولگرایان بسیار بسیار مهم است... ابعاد اهمیت آن را بصورت اختصار در زیر می توان احصا کرد:

1- فصل جدیدی در خصوص بازی دمکراسی در ایران گشوده است. عده زیادی در ایران بازی دمکراسی را قبول ندارند. برخی با جلوگیری از نهادینه شدن آن و وضع قوانین محکم جلوی آن را می گیرند و برخی با تحمیل نقش پول آن را به سخره می گیرند. برخی فتوا می دهند... برخی افراط می روند برخی توقعات و انتظارات نامطابق با روح جامعه مطرح می کنند... همه این ها دشمن جمهوری اند. ولی با این حال این روند باید همچنان چکش خورده تا جا بیفتد. جمهوری همچنان دشمنانی در درون خود دارد..

2- راز آشکار در عرصه سیاسی ایران هم اکنون توسط یکی از مقامات بلند پایه دولت سابق به افشاء کشیده شده است. فساد بصورت سیستمی و نهادینه در جریان های نام و نشانه دار کشور نفوذ کرده است. این جریان ها برای رسیدن به قدرت دست به هرکاری می زنند. این ها همه نشانه فساد سیستمی و عدم تحمل انتقاد هست.

3- دیگر دوره اعتماد شخصی گذشته است. باور کنید بزرگان هم در این مورد، بازی خورده اند. بسیاری از کسانی که مخلصانه قدم برداشته اند و از سر ارادت به یک جریان سیاسی در انتخابات شرکت می کردند و یا با اعتقاد به نظام و اصل ولایت فقیه....به حمایت های بی منطق از این و آن می پرداخته اند نا امید هستند. سیاست عرصه ای نیست که به خواب و جادو و جنبل بسته شده باشد. کار ملک است این ... تدبیر و تامل بایدش....متاسفانه بازیگران و بازیگردانان از ساده دلی و جهل آنها مرکب ساختند و بر توسن شهرت و ثروت خود هی کردند...

4- ضرورت بازنگری در عرصه تامین مالی انتخابات مهمترین درسی است که مجلس شورای اسلامی باید بگیرد. در بسیاری از کشورهای دمکراتیک کمک گرفتن از مردم، نهادها و خیرین برای انتخابات وجود دارد اما برای خود قالب و تعریف و محدودیت دارد و هرکسی قادر به پرداخت بی حساب نیست. این که یک فردی چک سفید امضا به ایشان می دهد و ایشان هم بین 170 نماینده تقسیم می کند را باید پی گیری حقوقی کرد.. 

5- ضرورت پالایش نقش شورای محترم نگهبان بعنوان نگهبان قانون اساسی از دیگر ابعاد این جریان است. نقش شورای نگهبان از حالت سنتی فعلی و خط و نشان کشیدن برای یک جریان باید عوض شود. حضور افراد خطی در دفاتر شورای نگهبان در شهرستان ها ضربه به اعتبار این نهاد می زند.این شورا باید چشمانش را گشوده تر کند. براستی باید از این نهاد فقهی و سالم نباید پرسید آیا چمدان دلار برای دیگران حرام ولی برای نزدیکان حلال است؟

/ 7 نظر / 47 بازدید
بهناز

سلام وبلاگ شما را ديدم قالب ومطالب قشنگي داشت براي افزايش بازديد وبلاگت مي توني به آدرس زير ثبتش کني تا منم بتونم هر روز بهت سر بزنم محلي که وبلاگتو ثبت مي کني بزرگترين دايرکتوري وبلاگ نويسان است و فوق العاده پر بازديد.

یادداشتهای پراکنده آقامعلم

آقارضاعزیزحضوروفعالیعت مجددحضرت عالی به وب تان رابه فالنیک وامیدوارم درکلیه ی فعالیتهای زندگانی خودموفق ومویدباشید.عصرتان بخیروخوشی باد.کوچکتان بنده ی ناچیز خدا.

پارتیاوب

با سلام دوست گرامی و عزیز "پارتیاوب" در نظر دارد برای وبلاگ نویسان فعال هم استانی و همشهری با قیمت بسیار مناسب طراحی سایت انجام دهد. و یا می توانید از خدمات ثبت دامنه ما استفاده نمایید و آدرس وبلاگ خود را به صورت یک سایت مستقل تبدیل نمایید. هاست :38000 تومان دامنه آی آر : 5500 تومان در صورت تمایل با ما در تماس باشید: 017-32322776 0911-797-6839 www.partiaweb.com موفق باشید

علی

سلام و عرض ادب آقای میان دره احوال شریف. بنده مقاله ای از شما پیرامون انتخابات خواندم که بسیار مقاله پخته و با درون مایه قوی بود که خیلی از خواندن آن لذت بردم می خواستن بدونم در حوزه انتخابات و شیوه های انتخاباتی بازم مقاله یا مطلبی دارید ازش استتفاده کنیم؟با تشکر ممنون میشم پاسخ دهید .اردتمند راثی دانشجوی دگترای جغرافیای سیاسی

یادداشتهای پراکنده آقامعلم

رضاجان آغازسال جدیدرابه شما وخانواده ی محترمتان تبریک عرض می نمایم.باشدتا سالی سرشارازشادی وهمراه با شادمانی برایتان رقم زده شود.

یادداشتهای پراکنده آقامعلم

جالب وخواندنی وفهمیدنی بود.دست تان دردنکند.

یادداشتهای پراکنده آقامعلم

رضاجان. چهارماه ازآخرین یادداشت تان دروب جنابعالی گذشته است. لطفا درصورت ایجادوقت وفرصت وحوصله ،یادداشت دیگری دروب تان بگذارید.ممنون ازشما. سیدمحمدحسین حسینی( سیداحمد) کردکویی های مقیم تهران بزرك.