سوغات گلستانیها به مسافران نوروزی

هنوز بوی نان تازه و سنتی در مناطق مختلف گلستان از جمله علی آبادکتول به مشام می رسد و پخت نان تنوری از جمله سنت های زنان استان در نوروز تبدیل شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، اگر در نوروز سفری به مناطق مختلف گلستان از جمله علی آبادکتول داشته باشید، در گوشه و کنار روستاهای شهرستان، زنانی را مشاهده می کنید که به پخت نان به شیوه های سنتی مشغول هستند.

ترکیبات به کار رفته در نان تنوری شامل شکر، آرد، روغن و ... است که حلاوت این نان سنتی را دوچندان کرده است. تاک، تتک، کماج از جمله نانهای تنوری و محلی گلستان است که همچنان پخت رواج دارد.
 
پخت نان محلی و تنوری از کارهای روزمره زنان روستایی گلستان است که بخشی از اوقات روزمره این زنان پرهنر و کدبانو را پر می کند.
 
با گذر از محله و روستاهای گلستان، همچنان دود از تنورهای محلی و سنتی به هوا بر می خیزد و بوی نان تازه و محلی هر رهگذر و مسافری را وسوسه می کند تا چند قرص نان از روستاییان باصفا و پرمحبت تهیه کنند.

زنان روستایی پس از پخت نان، آن را به عنوان هدیه به مسافران و رهگذارانی که تقاضای نان می کنند، می بخشند.
 
نون تنوری تاک از جمله نانهای سنتی و محلی است که در مناطق ییلاقی و کوهستانی شرق گلستان از جمله ماهیان پخت آن رواج دارد.

 در تهیه این نان از آرد، شیر، روغن، آب پنیر، آب استفاده می شود و برای آنکه نان سرخ رنگ شود، پس از پخت با استفاده از پارچه ای تمیز روی آن تخم مرغ می مالند.
 
استفاده از نان های تنوری علاوه بر آنکه به عنوان قوت روزانه روستاییان کاربرد دارد در مناسبتها ایام عید نوروز، عید سعید فطر و جشن ها زینت بخش سفره هاست.
 
همچنین عروس ها نانهای محلی و تنوری را به عنوان شگون و نمادی از رزق و روز در روز عروسی به خانه داماد می برند و در فردای روز عروسی که به "مارکاسه" معروف است به همراه حلوا و شیرینی به مهمانان می دهند.
 
علاوه بر مناطق ییلاقی گلستان، پخت نانهای تنوری و محلی بین ترکمنها نیز رواج دیرینه دارد و ترکمن ها "چوروک"  یعنی نان را در تنورهایی می پزند که " تامدور" نامیده می شود.
 
زن های ترکمن که مسئولیت پخت نان یکی از وظایف حتمی و اولیه آنها بوده و تنور را با آتش هیزم یا بوته گیاهان خشک و ... گرم می کنند

منبع تابناک http://www.tabnak.ir/fa/news/233862/سوغات-گلستانیها-به-مسافران-نوروزی

/ 3 نظر / 17 بازدید
Sedar

وای وای وای با این نونهای تنوری . یه لقمشو پست کن [نیشخند]واسم!

روابط عمومی باشگاه کوهنوردی دماوندگرگان

بوی باران ، بوی سبزه ، بوی خاک شاخه‌های شسته ، باران خورده ، پاک آسمان آبی و ابر سپید برگهای سبز بید عطر نرگس ، رقص باد نغمه شوق پرستوهای شاد خلوت گرم کبوترهای مست نرم نرمک میرسد اینک بهار خوش بحال روزگار خوش بحال چشمه‌ها و دشتها خوش بحال دانه‌ها و سبزه‌ها خوش بحال غنچه‌های نیمه‌باز خوش بحال دختر میخک که میخندد به ناز خوش بحال جام لبریز از شراب خوش بحال آفتاب ای دل من گرچه در این روزگار جامه رنگین نمی‌پوشی بکام باده رنگین نمی‌بینی به جام نقل وسبزه در میان سفره نیست جامت از آن می که می‌باید تهی است؛ ای دریغ از تو اگر چون گل نرقصی با نسیم ای دریغ از من اگر مستم نسازد آفتاب ای دریغ از ما اگر کامی نگیریم از بهار گر نکوبی شیشه غم را به سنگ هفت رنگش می‌شود هفتاد رنگ ... سالی سرشار از سلامتی . شادی و موفقیت برای همه گرگاندوستان عزیز و خانواده محترمشان آرزومنیدم روابط عمومی باشگاه کوهنوردی دماوندگرگان .

dokhtari ghazagh

salam man ek golestani hastam az weblagetoon khili khosham omad omid varam hamishe mofagh bashid man mikham weblageton ra link konam age shoma ham khastid mitonid mano ba esme weblagam link konid mamnoon mishem esari ham be weblag man bezanid mamnoon