آسیب شناسی سیاسی شهرستان کردکوی

در حدود نزدیک به یک ماهی که در کردکوی بوده ام و ازنزدیک با افراد نسبتا سیاسی و غیر سیاسی آن برخورد داشته ام نکات جالب توجهی برای من روشن شد. نمای سیاسی کردکوی را می توان در چند گزاره زیر بعنوان وجوه غالب میان نیروهای کردکوئی تعریف کرد: 

1- کردکوی فاقد لیدر فکری و سیاسی است:

این گزاره مورد تایید همه افرادی است که در این شهر و روستاهای اطراف آن زندگی می کنند. هیچ چهره برجسته کردکوئی در این شهر نتوانسته است فعالیت فکری و سیاسی انجام دهد. نبود لیدر فکری سیاسی در این شهر به عواملی مانند ویژگی های فکری و فرهنگی اجتماعی مردمان کردکوی و روستاهای اطراف و رها شدن آن از سوی لیدرهای موجود بر می گردد. آنهایی که میتوانند لیدر باشند نیز تمایل به ایفای نقش بارز ندارند. بعنوان نمونه بندرگز 2 یا 3 لیدر فکری و سیاسی دارد و اکثر نیروها و کنش های سیاسی در این حوزه با محوریت آنها انجام می شود.

2- نیروهای سیاسی کردکوی بدنبال منفعت های زودگذر هستند:

بسیاری از نیروهای سیاسی کردکوی بیش از آنکه نیروی سیاسی باشند بیشتر دلال سیاسی هستند. آنچه که برای آنها در فعالیت های سیاسی اهمیت دارد منافع زودگذر شخصی و خانوادگی است. بهمین خاطر عمده تلاش آنها مصروف دریافت وام های .... و سرکار بردن فرزندان خود در ادارات دولتی هستند.

3- نیروهای سیاسی کردکوی بشدت به بحران داخلی گرفتارند:

نیروهای سیاسی کردکوی بعلت خصلت همه ما یعنی آموزش ناپذیری سیاسی بشدت به یکدیگر بدبین هستند. این بدبینی نه بین گروههای اصولگرا و اصلاح طلب بلکه در داخل گروههای اصلاح طلب و گروههای اصولگرا مشاهده می شود. بعنوان نمونه علیرغم اینکه دو نفر با سابقه سیاسی در یک جناح قرار دارند ولی به شدت به یکدیگر بدبین هستند و بشدت تمام از یکدیگر بدگوئی می کنند . این یکی از دلایلی است که نیروهای خارج از کردکوی توانسته اند از آنها سواری بگیرند.

4- نیروهای سیاسی کردکوی همه چیز را در قالب شهری- روستائی تعریف می کند:

غالب نیروهای سیاسی و حتی فکری کردکوی ، نمی توانند از قالب فکری روستا- شهر که از زمان شهید روحانی فرد و میاندره وجود داشت در بیایند. اگر چه انتخابات اخیر نشان داد که در صورت اضطرار می توان به صورت موقت آن را تعطیل کرد ولی در پس و پشت هر کردکوئی این قالب وجود دارد و ازبین نخواهد رفت. مثل معروف شت مرغانه تا حد زیادی بیان گر این وجه از ویژگی های سیاسی این مردم هست.

5- تعلق اصلی نیروهای سیاسی روستاها معطوف به مرکز استان(گرگان)هست:

این هم یکی از ویژگی های نیروهای سیاسی اعم از اصلاح طلب و اصولگرا در روستاهای کردکوی است. این گروهها گرگان را مبدا فعالیت های سیاسی خود می دانند و از کردکوی روی گردانند . تعلق اصلی و قلبی آنان بیش از آنکه معطوف شهر کردکوی باشد، مصروف مرکز استان می شود. شاید آنها به دلایلی مانند نبود لیدر سیاسی، قالب شهری - روستائی و... از فعالیت در کردکوی روی گردانند و بهمین خاطر در کنش های سیاسی یا جانب بندرگز را می گیرند و یا جانب گرگان را... چون نیروهای سیاسی در این دوشهر بسامان یافته تر و منسجم تر و ایضا پرمنفعت تر است. ...

 

در چنین فضائی و باوجود خلاء سیاسی فرماندار سابق کردکوی با همراهی شهردار سابق بخوبی توانستند عده ی زیادی را حول یک منفعت بنام شهرداری دور خود جمع کنند. تلاش شهردار سابق کردکوی برای جمع کردن نیروهای سیاسی مارک دار(که البته باعث تعجب بسیاری نیز بود) و اصحاب پیشه و اعیان شهر بیش از آنکه ناشی از مهارت وی در سیاست ورزی و قوت فکری و اندیشه ورزی سیاسی وی باشد ، ناشی از شناخت این خلاء بعنوان یک فرصت برای ساخت آینده سیاسی و جمع همه آنها در سفره شهرداری بوده است. بگونه ای که حتی برخی از ارتدوکس ترین افراد نیز توانائی روبرو شدن با این موج را نداشتند. غافل از آنکه همیشه این روند نمیتواند مبدل به فرصت برای ارتقاء سیاسی باشد . لاجرم هر کس که بالاتر نشست .. استخوان او بتر خواهد شکست.

 

 

 با عرض پوزش از نخبگان کردکوی بدیهی است با توجه به ساکن نبودن این جانب در این شهرستان این نوشته ممکن است بازگو کننده واقعی وضعیت فعلی سیاسی در کردکوی نباشد و تنها یک هفته انتخابات موجب این تصور شده است ولی راه را برای آسیب شناسی واقعی از سوی نیروهای سیاسی باز می کند. ..... به منه و کرمه 

  

/ 4 نظر / 21 بازدید
محمد

در زمین عشقی نیست كه زمینت نزند . آسمان را دریاب آگهی رایگان http://www.9rang.com

ایمان آرزه

لام . از وبلاگِ زیباتون کوتاه دیدن کردم. با سلیقه اید ، خسته نباشید . حتما بهتر از این هم میشه . اگر وقت داشتید خوشحال می شم به دست نوشته های بنده سری بزنید و نظر زیباتون رو ثبت کنید. ضمنا! یادتون نره! تو نظرسنجی هم حتما شرکت کنید. سپاس

جامه دران

حاجی بلاخره یک ماه بودی یا یک هفته[نیشخند]

امین از مشهد

سلام برای پیدا کردن مطلبی راجع به شهرستان کردکوی به وبلاگ شما سر زدم تبریک و خسته باشید می گویم به پشتکارتان که مسایل استان خود را در وبلاگتان منتشر می کنید. دست مریزاد